CanonTURK Foruma Hoş Geldiniz.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 50 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree3Likes

Konu: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

 1. #1
  Tahir Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Tahir YILDIZ
  Makina:
  Nikon D600 + Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  15.July.2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3,674

  Standart Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)


  Fotoğrafta eğer flash kullanacaksak veya gün ışığı(ortam ışığı) (ambient light) haricinde bir ışık kullanımına gideceksek içine girmemiz gereken bazı teknik bilgiler bize gerekli olacak. Bunlardan en önemlisi tüm kaynaklarda Inverse Square Law diye geçen ama türkçeye Ters Kare Kuralı olarak değiştireceğim terim. Makalenin bundan sonraki kısımlarında ISL diye kısaca yazacağım.

  Fotoğraf, ışıkla resim yapmaktır diye bir söz vardır, buradan anlıyoruz ki ışık en önemli varlığımız. Elimizde hangi makine, hangi lens olursa olsun doğru ışık koşullarını sağlayamadığımızda hiç bir verim alamayız, bu da başlangıç durumundaki fotoğraf ilgilileri için moralleri en çok bozan olaylardan biridir.

  Yine de, "Ben flash kullanmıyorum", "Flashsız çok daha doğal çıkıyor", "Ne gerek var ki" diyenler olabilir, olacaktır. Unutmayalım ki en temiz görüntüyü düşük ISO'larda alıyoruz ve gece çekimlerinde ISO 1600de 3200de ekipmanımız ne olursa olsun istediğimiz sonuçları almamız çok zor. Eğer gerçekten profesyonel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, ışığa ihtiyacınız var demektir. Ayrıca flash, çok keskin ve renkli sonuçlar almanıza yarar.

  Şimdi ISL'yi anlayabilmek için en baştan başlayalım:

  Enstantane Hızı:

  Hepimiz şunu biliyoruz ki ne kadar uzun enstantane o kadar fotoğrafımıza düşecek olan ışık. Tersi olarak da kısa enstantane = daha az ışık düşümü...

  Matematikle açıklayacak olursak:

  1/100 enstantaneden 1/50 enstantaneye geçtiğimizde bir stop daha fazla ışık almış oluruz. Aynı şekilde 1/100'den 1/200'e geçtiğimizde de 1 stop az ışık almış oluruz.

  Diyafram:


  Makinelerimizdeki f değerlerini ezberlemiş olmamız bize çok kolaylık sağlayacaktır. Ezber de oldukça kolaydır her zaman 2ye katlayarak gider. Arada 2 stop ışık değeri vardır.

  1--> 2 -->4 --> 8 --> 16 --> 32

  Ara değerler için de rakamlar 1.4 ile çarpılır (1.4 ,2nin karaköküdür bu arada = yaklaşık 1.414)

  1--> 1.4 --> 2 --> 2.8 --> 4 --> 5.6 --> 8 --> 11 --> 16 --> 22 -->32

  Makinelerimizde gördüklerimiz ise şu şekildedir:

  1-->1.4 --> 1.6 --> 1.8 --> 2.0 --> 2.2 -->2.5 -->2.8 --> ... (Arada 1 stop ışık değeri vardır)

  Enstantane - Diyafram İlişkisi:

  Enstantaneyi ve diyaframı kısaca matematiksel olarak anlattık. Şimdi elimizde olanlarla pratiğe doğru geçelim. Diyelim ki f8 değerindesiniz ve 1/250 enstantanedesiniz. Makinenizin pozometresi doğru ölçüm olarak bu değerleri gösterirken modeliniz de sabırlı şekilde sizi bekliyor Siz, daha keskin bir fotoğraf istiyorsunuz ve çok fazla alanı net istiyorsunuz. Bu durumda alan derinliğini etkileyen faktörün diyafram olduğunu düşünerek f değerinizi 11e çıkarıyorsunuz. Bu durumda 1 stop ışık az almış oluyorsunuz, dolayısıyla enstantanenizi bir stop azaltmak durumundasınız, bu da 1/125 demektir. Bu kadar basit...

  ISO Etkisi:

  Her zaman her yerde okursunuz : En düşük ISO = En temiz fotoğraf... Dolayısıyla ne kadar düşük ISO'da çalışırsak bizim açımızdan o kadar avantajlı.

  Makinelerimizdeki ISO da şu şekilde ilerliyor:

  ISO 100 --> 200 --> 400 --> 800 -->1600

  Ana ISO değerleri bu şekilde olup aralarında bir stop ışık vardır. Şu anda çoğumuzun makinesinde ara değerler de mevcut olmakla beraber temel mantık ana değerler üzerinden düşünülmelidir.

  Yani ISO 400de çekim yapıyorsak, ISO 200e aldığımızda 1 stop daha fazla ışığa ihtiyacımız olacak demektir.

  Artık flasha gelelim:

  Gördüğümüz gibi flashlı fotoğraf oldukça teknik bilgiyi bilmemizi gerektiren bir yöntemdir. Özellikle konumuz olan strobist kullanım flashlarında manuel özellikler olmalıdır.

  http://www.canonturk.com/smf/index.php/topic,526.0.html - Bu bağlantıda strobist kullanım için flashlarda olması gereken özellikleri sıralamıştım.

  http://www.canonturk.com/smf/index.php/topic,114.0.html - Bu bağlantıda da sık kullanılan YN 460 flash incelemesi mevcut.

  Flashların da güçleri mevcut ve şu şekilde ilerliyor:

  1 --> 1/2 --> 1/4 --> 1/8 --> 1/16

  1 : Tam güç ( Full power)
  1/2 : Yarı güç (Half power)
  1/4 : Çeyrek güç (Quarter power) diyoruz. Yabancı sitelerde de sık sık bu söylemlere rastlarsınız.

  En üst seviye flashlar Canon 430Ex, 580Ex, 580 Ex2, Nikon Sb 800,Sb900 vs gibi 1/128 gibi çok az ışık da verebilirler. Fakat eski flashlar genellikle 1/16nın altına inmezler.

  Flash seçerken en önemli özelliklerden biri ne kadar güçlü olduğudur. Yani tam güç konumunda (1/1) diğer flashlara oranla ne kadar ışık verebildiğidir. Flashların ne kadar güçlü olduklarına Guide Number (Rehber Numara) larına bakarak anlayabiliriz. Bu numara flash alırkenki en önemli yardımcınız olacaktır, olmalıdır.

  Flash Rehber Numarası (Guide Number) :

  Yine matematiksel olarak düşündüğümüzde diyafram değerinin mesafeyle çarpıldığında flashınızın doğru pozlamayı vermesidir. GN'ler hesaplanırken ISO 100, 35mm değeri ve tam güç(1/1) konumu düşünülür.

  Örneğin 580EX'i ele alalım. ISO 100,35mm ve 1/1 konumunda GN = 36 metredir (Burada kolaylık olsun diye 40 alacağız)  Şimdi pratik olması açısından bir örnekle açıklayalım:

  Flash ----------------5metre-------------------Model

  Modelimizi doğru pozlamayabilmek için: 40 / 5 = 8. Yani f değerimiz 8 olmalıdır.

  Biraz daha uzaklaşırsak:

  Flash ---------------------------------10metre---------------------------------- Model

  Modelimizi doğru pozlamayabilmek için: 40 / 10 = 4. Yani f değerimiz 4 olmalıdır.

  Uzaklığa bağlı olarak daha fazla ışığa ihtiyaç duyacağımız için f değerimiz 8'den 4e çekildi. Eğer yine f8 de kalmış olsaydık doğru pozlama yapamazdık ve modelimiz karanlıkta kalırdı. Tam ters olarak da f değerini çok açsaydık yani f1.8 gibi bir değere, o zaman da çok aydınlık(patlak) bir görüntü elde etmiş olacaktık.

  ve Sonunda ISL (Ters Kare Kuralı) :

  "Kaynağa uzaklık arttıkça, ışığın şiddeti mesafenin karesi oranında azalır."

  Biraz karışık olduğunun farkındayım. Şöyle açıklayayım, model 2 kat uzağa gittiğinde ona düşen ışık 4 kat azalır, ters şekilde 2 kat yakına geldiğinde üzerine düşen ışık 4 kat artar. Bu da 2 stop demektir.

  Şimdi, diyafram değerimizi biliyoruz. Diyafram açıklığının DOF(Depth of Field) yani alan derinliğini ters orantılı etkilediği biliyoruz. Ne kadar açık diyafram o kadar az alan derinliği. Aynı zamanda modele ne kadar yaklaşırsak o kadar sığ alan derinliği yakalarız. Yani modelimizi arkaplandan tamamen ayıklamak istiyorsak açık diyaframda çalışmalıyız. Işıkta da neyse ki aynı kurallar geçerlidir, şu şekilde açıklayalım:

  Flash ---------------2 metre----------------Model----------------2 metre------------------Arkaplan

  ISO 100, f/8 ve flash gücümüzün 1/8 olduğunu düşünelim.

  Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki uzaklık sebebiyle arkaplan 2 stop az pozlanmış olacaktır. Yani f8 -->f11--> f16.

  Peki ya modele yaklaşırsak?

  Flash ------1 metre-----Model ------------------------3metre------------------------------Arkaplan

  Modele 2 katı yaklaştığımız için bu değerlerde çekersek 2 stop fazla pozlanmış olacak.

  Önlemek için şunları yaparız:

  1) Diyaframı kısarız : f8-->f11-->f16 ya alırız. Bu şekilde daha keskin ve her yeri net bir fotoğraf elde ederiz.
  2) Flash gücünü düşürürüz. 1/8 iken 1/32ye alırız. Bu şekilde alan derinliğinden ödün vermemiş oluruz.

  Şunu da göz ardı etmeyelim, bu şekilde pozlama yaptığımızda arkaplan 4 stop az pozlanır, bu da genellikle çok istenen bir şeydir.

  Tamam, şimdi en yüksek GN'li flashı mı almalıyım?

  Evet. Yani genellikle evet. Flash kullanım amacınıza göre değişmekle beraber eğer gerçekten güç istiyorsanız ve pozlamalarınızı buna göre yapacaksanız GN çok önemlidir. Canon 580EX ve yılların eskitemediği flash Vivitar 285 'in aynı GN 'ye sahip olduğunu söylersem şaşırırsınız herhalde O yüzden her zaman en pahalı en iyi değildir. Canon 580EX TTL özellikli olması ve çok yeni teknoloji olmasıyla tabi ki birkaç adım önde olmakla beraber Vivitar hiç de küçümsenmeyecek işler çıkarmaktadır. Yalnız 1/16dan daha küçük değerleri vermez.

  Eğer strobist çalışmalar ilginizi çekiyorsa ilk işiniz flash almak: YN 460(50$) veya Vivitar 285(100$) ilk tercihlerinizden olmalı.
  Bunun yanında flash tetikleyiciye ihtiyacınız olacak. Bu da alıcı / verici sayısına göre değişmekle beraber 30-100 $ arası bulunabilir.

  Daha sonra biraz tecrube, biraz istekle çok güzel fotoğraflar elde edebiliriz. İşte bunlardan bir tanesi:  Tahir YILDIZ

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #2
  JACKJACK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Erkut Örer
  Makina:
  Canon 5DSR-Canon Eos 5D Mark III Olympus C770Uz
  Üyelik tarihi
  06.August.2009
  Nereden
  Bostancı
  Mesajlar
  583

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  gerçekten çok açıklayıcı ve yararlı bilgiler tahir denemekte yarar var vivitar flash arıyorum bulursam alıcam denemeler için


  Canon 5DSR-Canon Eos 5D Mark III-Olympus C770Uz

  Canon 24-105 mm F4 L IS
  Canon 70-200 mm F4 L IS
  Canon 135 mm F2 L
  Canon 17-40 mm F4 L IS
  Canon 50 mm F1.4

  Tamron SP 24-70mm f/2.8 DI VC USD

 • #3
  Tahir Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Tahir YILDIZ
  Makina:
  Nikon D600 + Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  15.July.2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3,674

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Yazması yaklaşık 2 saat sürdü ama buna değer sanırım, canonturk.com haricinde bu bilgilere ulaşmak çok zor  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #4
  Mert Gundogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Mert Gündoğdu
  Makina:
  5D Mark IV
  Üyelik tarihi
  15.July.2009
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  8,190

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Eline sağlık Tahir mükkemel bir yazı olmuş tebrikler..  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #5
  ShutterflY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Yavuz ERDÖNMEZ
  Makina:
  Eos 650D, 50 1.4
  Üyelik tarihi
  25.July.2009
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  54

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Büyük emek teşekkürler. Bunları bu kadar derli toplu ve türkçe bulmak mümkün değil. Elinize sağlık...


  EOS 60D
  Tamron 17-50 f/2.8
  Lowepro Pro Runner 300 AW
  YN 467

 • #6
  savage24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Ferdi Demircan
  Makina:
  CANON 60D
  Üyelik tarihi
  25.July.2009
  Nereden
  Karabük
  Yaş
  44
  Mesajlar
  589

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  emeğinize sağlık  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #7
  Member

  Status
  Offline
  İsim
  erkan aygün
  Makina:
  eos 20d
  Üyelik tarihi
  05.October.2009
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  42

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  güzel bir anlatım olmuş • #8
  Tahir Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Tahir YILDIZ
  Makina:
  Nikon D600 + Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  15.July.2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3,674

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Teşekkür ederim arkadaşlar, üşenmeden okuduğunuz için de...  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #9
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Anil Bolukbas
  Makina:
  Nikon
  Üyelik tarihi
  17.September.2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  286

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Abi helal olsun. ISL önemli bir konu mantığını bir kere kavradığınızda işi hallediyorsunuz. Bu kadar derli toplu anlatan Türkçe bir kaynağa rastlamadım. Eline sağlık.. • #10
  EyFeLTURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Efehan Kazım AKSOY
  Makina:
  Canon EOS 450D
  Üyelik tarihi
  19.October.2009
  Nereden
  Aydın
  Yaş
  45
  Mesajlar
  80

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  takdir ediyorum tahir, büyük emek vermiş ve gayet detaylı anlatmışsın, her damla alın terine sağlık, teşekkürler....


  Canon EOS 450D | Canon EF 70-200mm f/4.0 L IS USM | Tokina 11-16mm f/2.8 | Canon EFS 18-55mm f/3.5 | Sony DSC-S650 | Tonino Lamborghini 1305|  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts. • #11
  Tahir Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator

  Status
  Offline
  İsim
  Tahir YILDIZ
  Makina:
  Nikon D600 + Canon 5D Mark III
  Üyelik tarihi
  15.July.2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3,674

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Teşekkür ediyorum arkadaşlar, amacımız fotoğraf biliyorsunuz,bu yolda her türlü paylaşıma varız  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #12
  mgd
  mgd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Behlül BAŞ
  Makina:
  Canon EOS 50D
  Üyelik tarihi
  21.July.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  488

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Tahir eline saglik cok guzel calisma. Tebrikler..


  Canon EOS 50D | Canon EF-S 10-22mm f:3.5-4.5

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  |
  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #13
  Moderator - CT Yazar

  Status
  Offline
  İsim
  Emre Kocakaya
  Makina:
  Canon 60D
  Üyelik tarihi
  22.July.2009
  Nereden
  Moscow
  Yaş
  49
  Mesajlar
  928

  Standart Ynt: Inverse Square Law (Ters Kare Kuralı)

  Tahir ellerine sağlık güzel bilgiler,sağol..  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #14
  Emre KASAP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Senior Member

  Status
  Offline
  İsim
  Emre Kasap
  Makina:
  D750
  Üyelik tarihi
  23.September.2009
  Nereden
  Üsküdar
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1,053

  Standart

  Eline sağlık Tahir, faydalı yazı olmuş, zahmetine değmiş.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #15
  mtugtekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Murat TUĞTEKİN
  Üyelik tarihi
  14.November.2009
  Yaş
  52
  Mesajlar
  340

  Standart

  Teşekkürler tahir çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş Eline emeğine sağlık


  Canon EOS 50D |Canon EF 70-200mm f/4 USM L | Canon 50mm f/1,8 II | Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS | Slik U8000 tripod | Lowepro flipside 200 |

  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #16
  Boray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanonTURK Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Boray
  Makina:
  EOS 400D
  Üyelik tarihi
  14.February.2010
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  278

  Standart

  Valla süper oldu abi. Eline sağlık. Çok güzel bir yazı


  Canon EOS400D | 18-55 Kit | 55-250IS F/4.5-5.6 | 50mm F/1.8 | 85mm F1.8 Philips P36 Flash |Yongnuo 460-II | Yongnuo RF-602 Trigger | Weifeing 803 Light Stand | 60x60 Softbox | RPS Studio Softbox | Orite GT-3570 Tripod | DIY LightTent

 • #17
  musyun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Senior Member

  Status
  Offline
  İsim
  Mustafa Saraçlar
  Makina:
  Canon EOS 500D
  Üyelik tarihi
  21.November.2009
  Nereden
  ANKARA-İSTANBUL
  Yaş
  32
  Mesajlar
  100

  Standart

  Elinize sağlık, baştan sona okudum, denemeler yapmam lazım. ÇOK Teşekkürler.


  | Canon Eos 500D | 18-135 IS | | 18-55 IS | 55-250 IS |


  To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

 • #18
  sanatkargenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Senior Member

  Status
  Offline
  İsim
  Selman Küçükkömürler
  Makina:
  Canon 450d
  Üyelik tarihi
  01.January.2010
  Nereden
  Konya
  Mesajlar
  172

  Standart

  çok faydalı teşekkürşer mystery


  Canon EOS 450D | Hp R-717 Photosmart Camera |Canon EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 IS |Canon 55-250mm IS |Sigma 28-105mm Aspherical IF|ORITE C-3550 Tripod |YongNuo YN-460 Flash |RS-C1 Remote Switch |YongNuo YN-04 2|Case Logic SLR Camera Backpack
  KONYA | Selçuk Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi

 • #19
  artag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Canonturk Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Alper GÜLDEMET
  Makina:
  Canon 5D mk 3
  Üyelik tarihi
  09.December.2009
  Nereden
  ankara
  Mesajlar
  256

  Standart

  tahir süper • #20
  mgokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CT İstanbul Avrupa Yakası Üyesi

  Status
  Offline
  İsim
  Mustafa Gokay
  Makina:
  EOS 400D EOS 1Ds Mark II
  Üyelik tarihi
  21.January.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  180

  Standart

  Gerçekten iyi bir yazı olmuş.. Tebrikler. • Benzer Konular

  1. Fotoğrafta Kompozisyon - 1/3 Kuralı ve Bakış & Hareket Boşlukları
   Konu Sahibi Tahir Yildiz Forum Yeni Başlayanlar
   Cevap: 60
   Son Mesaj : 07.March.2016, 18:26
  2. Ters Işık
   Konu Sahibi Mert Gundogdu Forum Diğer Çekim Teknikleri
   Cevap: 90
   Son Mesaj : 15.April.2013, 20:08
  3. Gerçekten Aptallar İçin 78 Fotoğraf Kuralı
   Konu Sahibi portraitofalife Forum DSLR Terimler ve Teknik Bilgi
   Cevap: 105
   Son Mesaj : 04.February.2013, 15:33
  4. Mazlumder İstanbul -Kare Kare Mücadele
   Konu Sahibi Tahir Yildiz Forum Fotograf, Sergi Haberleri ve Yarışmaları
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 04.August.2009, 14:25

  Bu Konu için Etiketler

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •